FIGYELEM! ezt a cikket TILOS elvinni. Saját magam gépeltem be,a képeket a könyvből fényképeztem hozzá! sok időmbe telt,kérlek ne másold le.(:
KÉPEK: Gejzír
Forrás: Reader's Digest válogatás : VARÁZSLATOS FÖLD KÖRÜLI UTAZÁS
A Geysir és a Strokkur
A forrongó és bugyborékoló vízből hirtelen,robbanásszerűen krétafehér vízsugár lövell mintegy ötemeletnyi magasra ; e lenyűgöző látvány hét-nyolc percig tart,mielőtt alábbhagyna.Majd ismét gőzölgő vízoszlop tör fel rakétaszerűen a levegőbe,ezúttal 30m-nél is magasabbra,míg a szél a tornyosuló vízgőzt legyezőszerűen szétteríti. A kitörések ismétlődnek,a hévforrás egyre meredekebb,s akár 60m magasra is fellövelhet.Végül hatalmas dübörgéssel forró gőzoszlop száll fel,majd minden újból elcsendesedik.
Ilyen képet nyújtott az 1930-as években a működő Geysir hévforrás,az eredeti "gejzír" vagy "vízkitörés" ,amely akkoriban Izland elsőrangú látványossága volt. Napjainkban a turisták inkább kisebb szomszédja, a Strokkur mutatványaiban gyönyörködhetnek,melynek a vize úgy tízpercenként bugyborékolva a peremig emelkedik,hogy aztán 22m-es,forrongó vízoszlopot lövelljen a magasba.
A Geysir és a Strokkur erdős völgyben fekszik,mintegy 50 melegforrást rejtő vidéken,melyek messzire elhallatszó morajlással forronganak a föld alatt. E gejzírterületről először 1294-ben történt említés,amikor egy földrengés számos hévforrást elpusztított,s a helyükbe két újat - feltehetőleg a Geysirt ésa Strokkurt - teremtett. A Geysir,nem sokkal 1647-ben történt elkeresztelése után,máris turistalátványosság lett. Akkoriban naponta kitört. Az 1800-as évek elején napjában többször is kilövellt,megtörtént,hogy 24 óra leforgása alatt tizennégyszer. 1907-ben viszont csaknem 30 évre elszunnyadt. 1935-ben mesterségesen váltottak ki erupciókat : a forrásból bizonyos vízmennyiséget kiszivattyúzva csökkentették az alján lévő nyomást. Napjainkban csak ritkán lép működésbe.
A Geysiren és Strokkuron kívül Izlandol körülbelül 3000 hévforrás,gőzölgő hasadék,iszapfürdő és gejzír található. Közéjük tartozik az északi Namaskard forrongó,kénszagú,iszapos mélyedésekkel teli vidéke,ahol az odamerészkedőknek ajánlatos ügyelni arra,hogy hova lépnek,nehogy megégesség a lábukat. A középkorban a vulkánokat a pokol kapuinak tartották,a modern Izlandon azonban a vulkanikus hő előidézte természetes hőforrásokat házak fűtésére hasznosítják.
A régió szakadatlan nyughatatlanságának drámai bizonyítékaként 1963. november 14-én Izland déli partja előtt 3600 m magas párafelhő emelkedett ki a tengerből. Nem gejzír,hanem egy új sziget keletkezett - Surtsey. |